Siłowniki Pneumatyczne

Co to są siłowniki pneumatyczne?

Siłowniki pneumatyczne to prawdopodobnie najbardziej popularne na świecie elementy wykonawcze stosowane w pneumatyce. Wykorzystywane są praktycznie w każdej gałęzi przemysłu i każdej branży. Można je zobaczyć zarówno na liniach produkcyjnych w dużych fabrykach, sortowniach czy zakładach produkcyjnych, a także jako elementy robocze w różnego rodzaju urządzeniach i maszynach które wykorzystują możliwości jakie daje sprężone powietrze. Trudno sobie dziś wyobrazić jakąkolwiek zautomatyzowaną linię produkcyjną która nie wykorzystywałaby siłowników pneumatycznych.

Podstawową funkcją siłownika pneumatycznego jest przesuwanie tłoczyska wewnątrz cylindra. Tłok zamocowany na tłoczysku dzieli wnętrze cylindra na dwie komory, wpuszczając powietrze do jednej z nich powodujemy przesunięcie tłoka a co za tym idzie wysuw bądź schowanie tłoczyska. W ten oto sposób energia zawarta w sprężonym powietrzu zostaje przemieniona w energię mechaniczną, która pozwala na osiągnięcie naprawdę niebanalnych sił. Ta podstawowa funkcja może wydawać się procesem prostym i nieskomplikowanym i tak jest w istocie, a cały sekret wszechstronności siłowników wynika z czegoś zgoła innego.

Rodzaje i odmiany siłowników

Siłowniki pneumatyczne występują w wielu odmianach i wersjach (różniących się wymiarami, funkcją), a ponadto istnieje wiele różnych sposobów mocowań i dodatkowych akcesoriów, które można zamocować na tłoczysku. Razem tworzy to całkiem sporo różnych kombinacji, które mogą być wykorzystywane w rozmaitych scenariuszach i to właśnie jest główną przyczyną ich popularności.

Najbardziej podstawowy podział dzieli siłowniki pneumatyczne na siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania.

Siłowniki jednostronnego działania to siłowniki w których sprężone powietrze wchodzi tylko z jednej strony, a co za tym idzie ruch tłoka odbywa się tylko w jednym kierunku. Powrót odbywa się dzięki zastosowaniu sprężyny, co oznacza, że następuje natychmiast po odcięciu dopływu powietrza. W przypadku tych siłowników sprężyna może być zamocowana w przedniej lub tylnej części siłownika, co determinuje bazowe położenie tłoczyska.

Siłowniki dwustronnego działania są zdecydowanie bardziej popularne ponieważ do zmiany położenia tłoka w obu kierunkach stosuje się sprężone powietrze, a co za tym idzie można bardziej precyzyjnie kontrolować ruch siłownika.

Oba wymienione rodzaje siłowników pneumatycznych mogą występować dodatkowo w różnych wariantach, które mogą wpływać na funkcję i potencjalne zastosowanie siłownika.

Wykonania specjalne

  • Amortyzacja - najbardziej rozpowszechnionym wariantem, w niektórych naszych siłownikach używanym standardowo jest amortyzacja pneumatyczna, która zapewnia łagodne dochodzenie tłoka do położenia krańcowego. W niektórych odmianach siłowników amortyzacja jest regulowana.
  • Gwint - w większości siłowników tłoczysko jest zakończone gwintem zewnętrznym, jednakże w siłownikach kompaktowych można zastosować alternatywnie gwint wewnętrzny.
  • Przechodnie tłoczysko - w tym wariancie tłoczysko przechodzi przez siłowniki na przemian wysuwając się z jednej i chowając z drugiej strony. Rozwiązanie popularne na niektórych różnych liniach produkcyjnych.
  • Stal nierdzewna - w większości siłowników tłoczysko jest wykonane ze stali węglowej, na żądanie można wyposażyć siłownik w stal nierdzewną. W naszych siłownikach kompaktowych tłoczysko ze stali nierdzewnej występuje w standardzie.
  • Tandem - rozwiązanie to wykorzystuje dwa połączone szeregowo siłowniki, które mają wspólne tłoczysko, oraz dwa tłoki. Po doprowadzeniu powietrza siły wyjściowe obu siłowników sumują się, tak że końcowa siła na przednim tłoczysku jest praktycznie dwukrotnie wyższa.
  • Tłoczysko z rolką - rozwiązanie stosowane wyłącznie w siłownikach zderzakowych.
  • Uszczelnienia - siłowniki pneumatyczne pracujące w bardzo ciężkich warunkach, w których mogą zostać wystawione na działanie wysokich temperatur, czy różnych niebezpiecznych substancji (kwasy, paliwa, amoniak, siarczany, chlorki, smary itp.) powinny być wyposażone w specjalne uszczelnienia z gumy Viton®. Takie uszczelki poza wysoką odpornością chemiczną mogą swobodnie pracować przy temperaturach do 200ºC.
  • Wydłużone tłoczysko - we siłownikach pneumatycznych całkowita długość tłoczyska zależy wyłącznie od skoku i pewnej stałej wartości zależnej od modelu siłownika. Zdarza się jednak, że w jakiejś aplikacji niezbędny jest siłownik o tłoczysku dłuższym niż standardowe.
  • Zabezpieczenie przed obrotem - w standardowym siłowniku tłoczysko podczas wysuwu może obracać się dookoła własnej osi. W większości zastosowań taki obrót nie ma to większego znaczenia, ale dla tych nielicznych sytuacji gdy jest to kluczowe przygotowaliśmy specjalną serię siłowników kompaktowych z zabezpieczeniem antyobrotowym.

Standardy i akcesoria

Siłowniki pneumatyczne występujące na rynku występują w różnych odmianach, z których większość jest unormowana określonym standardem ISO. Każdy standard szczegółowo określa wymiary siłownika, rozmieszczenie elementów montażowych itp. Istnieją także nieformalne standardy nie objęte normą ISO (np. UNITOP). W naszej ofercie dostępne są następujące odmiany siłowników:

  • Okrągłe - ISO 6432 - bardzo popularne siłowniki o małych średnicach (od 10 do 32 mm), dzięki naprawdę niewielkim rozmiarom i wadze są często stosowane w różnego rodzaju maszynach napędzanych sprężonym powietrzem.
  • Profilowe - ISO 15552 - dostępne w dwóch wersjach standardowej (C-P) i wzmocnionej (C-H). Obie wersje posiadają regulowaną amortyzację pneumatyczną, pierścień magnetyczny w standardzie, a obudowa wykonana jest z wysokociśnieniowego odlewu aluminium. Wersja wzmocniona posiada dodatkowo uszczelnienia z poliuretanu w standardzie, a opcjonalnie można zastosować w nich uszczelnienia z Vitonu®.
  • Kompaktowe ISO 21287 - dostępne w wielu wariantach - z gwintem wewnętrznym, zewnętrznym (standard), a także z zabezpieczeniem antyobrotowym. Dostępne modele o średnicy od 32 do 100 mm i dowolnym skoku 100 mm. Wszystkie nasze siłowniki kompaktowe posiadają tłoczysko ze stali nierdzewnej, uszczelnienia z poliuretanu i NBR, pierścień magnetyczny i rowek typu T pozwalający na łatwy montaż kontaktronu (czujnik położenia tłoka).
  • Kompaktowe UNITOP - norma opracowana przez UNITOP (fr. Union Nationale des Industries de Transmissions Oléo-Hydrauliques et Pneumatiques), która od standardowych siłowników kompaktowych różnią się rozmieszczeniem otworów montażowych. Dostępne z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym.
  • Zderzakowe (siłowniki zatrzymujące) - ISO 21287 - siłowniki jednostronnego działania z wysuniętym tłoczyskiem o specjalnej obudowie, dzięki której stosuje się na liniach produkcyjnych do zatrzymywania poruszających się elementów. Dostępne również w wersjach z rolką.
  • Obrotowe ADA - ISO 5211 - nietypowe siłowniki przeznaczone do sterowania zaworami kulowymi i przepustnicami. Wykonują ruch ćwierć obrotowy.
  • Kartridżowe mini - znane też jako mikro-siłowniki, to najmniejsze siłowniki w naszej ofercie. Wszystkie są jednostronnego działania i osadzone w obudowie gwintowanej. Dostępne w średnicach 6, 10 i 16 mm.

Ostatni element naszej oferty o którym należy wspomnieć to akcesoria do siłowników. W naszej ofercie posiadamy naprawdę bardzo bogatą ofertę mocowań i akcesoriów do siłowników pneumatycznych. Między innymi głowice (widełkowe i przegubowe), mocowania (sferyczne, kołnierzowe, łapy), zaczepy widełkowe, uchwyty (widełkowe i widełkowe skośne), kołnierze pośrednie, a także sprzęgła elastyczne, czujniki położenia tłoka i blokady tłoczyska. Wykorzystanie akcesoriów w siłownikach pneumatycznych pozwala na dalsze zwiększanie zakresu ich możliwości.

Pneumatig - producent siłowników pneumatycznych

Nasza firma kilka lat temu rozpoczęła produkcję siłowników pneumatycznych. Rozpoczynaliśmy skromnie produkując jedynie najbardziej popularne siłowniki w obudowie kwadratowej (nasza dawna linia KDNC, dziś C-P), ale sukcesywnie zwiększaliśmy naszą ofertę i przeprowadziliśmy kilka poważnych inwestycji w park maszynowy. Dziś zdecydowana większość wyżej wymienionych siłowników jest wykonywana na miejscu w naszym zakładzie produkcyjnym. Nieustannie usprawniamy procesy produkcyjne, a w szczególności każdy wyprodukowany siłownik poddajemy rygorystycznym testom jakości.

Wciąż też wprowadzamy nowe, interaktywne narzędzia takie jak modele siłowników do pobrania (do zastosowania w programach typu CAD), czy kreatory siłowników za pomocą których można łatwo zamówić siłownik o dowolnym skoku. Zdecydowana większość siłowników pneumatycznych dostępnych w naszym sklepie posiada również model 3D który można obejrzeć bezpośrednio w przeglądarce.

W razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości lub zapotrzebowania na bardziej nietypowy siłownik, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 882 085 669. Odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy dobrać najbardziej odpowiedni model.